Prowadnice do stołów rozsuwanych

Stół rozkładany to wyjątkowo praktyczny mebel, który sprawdza się zarówno przy codziennych posiłkach, jak i w przypadku odwiedzin gości. Jest to szczególnie funkcjonalne rozwiązanie w przypadku salonów lub jadalni niewielkich rozmiarów, które pozwala cieszyć się większą przestrzenią na co dzień, a z funkcji dodatkowego blatu korzystać tylko od święta. Niezbędnym elementem tworzącym system rozkładanego stołu są prowadnice.

 

Prowadnice do stołów rozsuwanych – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiednich prowadnic do modelu rozkładanego stołu należy rozważyć kilka czynników, które będą miały wpływ na funkcjonalność tego mebla oraz jego bezproblemowe użytkowanie. Są to przede wszystkim: konstrukcja i waga stołu, materiał wykonania, długość i grubość blatu oraz maksymalne obciążenie. Te parametry mają bezpośredni wpływ na to, jaki wymiar powinny mieć prowadnice i ewentualnie wkładki, jaką powinny mieć długość oraz rodzaj profilu. Nie bez znaczenia jest także wykonanie prowadnic: powinny być skonstruowane z trwałych materiałów, odpornych na częstą eksploatację, np. ze stali nierdzewnej lub stopów aluminiowych.

 

Rodzaje prowadnic

Najczęstszym rozwiązaniem są prowadnice do ram stałych, przy których rozsuwamy same blaty. W przypadku prowadnic do ram dzielonych rozsuwa się także ramę stołu, co powoduje zwiększenie powierzchni nie tylko blatu, ale także rozstawu nóg stołu. Dostępne są również modele prowadnic montowane do składanych blatów: w przypadku takich mebli po złożeniu jeden blat zachodzi na drugi. Jeśli chodzi o mechanizm działania prowadnic, do wyboru są te z funkcją synchronizacji lub bez. Pierwszy rodzaj zwiększa komfort użytkowania stołu; przy rozkładaniu wystarczy rozsunąć jedną część blatu, która spowoduje automatyczne rozłożenie części po przeciwległej stronie. Taki stół jest w stanie rozłożyć jedna osoba. Prowadnice bez funkcji synchronizacji ze względów bezpieczeństwa wymagają pomocy drugiej osoby: rozsuwamy i składamy kolejno obie części blatu. W większości modeli stołów rozsuwanych są obecnie stosowane prowadnice kulkowe: zamontowane w łożyskach kulkowych rozkładają się teleskopowo, co wpływa na płynne i sprawne wysuwanie blatów.

 

Prowadnice kulkowe do stołów rozsuwanych dostępne w naszej ofercie

W asortymencie naszego sklepu znajdziesz duży wybór prowadnic do stołów rozkładanych różnego typu. Proponujemy prowadnice do ram stałych lub dzielonych, które mają możliwość montażu w oskrzyni lub przy blacie stołu. Nasz sklep zapewnia kompleksowe rozwiązania, jeśli chodzi o projekt wykonania systemu rozkładanych stołów, dlatego znajdziesz u nas także wszelkie niezbędne akcesoria do spinania mebli, takie jak klamry, obejmy zawiasy, haczyki i kołki. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą!