Wpustki i Mufy


Meble zazwyczaj składają się z kilku części, które muszą zostać ze sobą połączone. W tym celu stosuje się wiele elementów łączących, od najczęściej spotykanych śrub i wkrętów, po rozmaite autorskie rozwiązania. W całej tej grupie występuje specjalny rodzaj produktów, czyli mufy, które możecie znaleźć w tej kategorii naszego sklepu.

Czym są mufy meblowe?

Mufa, znana również pod nazwą złączka prosta, to niewielki element, który wykorzystuje się w celu połączenia ze sobą dwóch elementów. Najczęściej występuje jako łącznik w połączeniu śrubowym, które można spotkać w hydraulice, elektryce, a także właśnie w przemyśle meblowym. Ma ona postać tulei posiadającej na całej swojej długości jednorodny gwint wewnętrzny pozwalający na skręcenie ze sobą dwóch elementów.

Mufy występują w wielu różnych odmianach, a jedną z nich jest tzw. wpustka. Wpustki meblowe najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego i z racji swojej konstrukcji i zastosowania, odmiennie niż w przypadku muf z innych materiałów, nie wkręca się ich, a wbija. Wbijanie może być przeprowadzane ręcznie (wtedy używa się pojedynczych wpustek kupowanych luzem) lub przy pomocy specjalnego sprzętu (w takiej sytuacji wykorzystywane są wpustki na pasku). Poza tworzywem sztucznym mufy najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej lub mosiądzu.
Do czego konkretnie służą? Otóż pozwalają one na uzyskanie gwintowanego otworu w miejscach i powierzchniach, które go nie mają lub ze względu na charakterystykę materiału taki otwór nie może zostać w nich wywiercony. Wykorzystując mufy, zyskujemy zatem możliwość połączenia ze sobą np. dwóch drewnianych elementów za pomocą śrub.

Rodzaje muf do mebli

Ze względu na różnice konstrukcyjne mebli występują różne rodzaje wpustek do łączenia ich elementów. Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru muf, są ich wymiary. To, jakiej długości złączek potrzebujemy, zależy od tego, jakiej grubości jest element, w której chcemy je umieścić. Naturalnie – im grubsza część, tym dłuższe mufy.

Kolejną istotną kwestią w tym przypadku jest dobór wariantu – z kołnierzem lub bez niego. Zależy to od tego, w jaki sposób będziemy instalowali mufy. W przypadku wersji z kołnierzem albo z nacięciem, możemy zrobić to ręcznie, przy pomocy klucza imbusowego lub wkrętaka płaskiego. Natomiast do montażu muf bez kołnierza i bez nacięcia potrzebne nam będzie specjalne narzędzie.

Oprócz tego musimy także określić zastosowanie, ponieważ złączki różnią się między sobą także konstrukcją. Tego, jakich wpustek powinniśmy użyć, zazwyczaj dowiemy się z instrukcji montażu mebla. Jeśli jednak nie wiesz, jakie konkretnie produkty będą Ci potrzebne, skontaktuj się z naszymi specjalistami – na pewno coś doradzimy.

Dlaczego warto wybrać nasz sklep?

Nasza firma funkcjonuje na rynku już od wielu lat. Nieprzerwanie zajmujemy się dystrybucją wysokiej jakości rozwiązań do mebli w atrakcyjnych cenach. Opinie klientów wyraźnie wskazują, że nasze produkty są warte polecenia, a sam sklep jest prowadzony przez profesjonalistów. Serdecznie zapraszamy więc do skorzystania z naszej oferty.
 

Pokaż wyniki (24)
Wpustki i Mufy
Widok:
Na stronie:
Sortuj po: