Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń: +48 22 511 33 43

Rodzaje zawiasów meblowych

Zawiasy meblowe to prawdopodobnie najpopularniejsze okucia na świecie. Na co dzień raczej nie pozostawiamy sobie pola do rozważań o ich rodzajach… do czasu przemeblowania, remontu lub uszkodzenia mebla. Planujesz zmiany w swoim domu lub biurze? Być może szukasz odpowiednich okuć dla Klienta? Poznaj wszystkie rodzaje zawiasów meblowych, które występują na rynku.

Rodzaje zawiasów do meblowych mogą przyprawiać o ból głowy…


Na wstępie artykułu zaznaczyliśmy, że typy zawiasów meblowych nie są szczególnie nośnym tematem dla osób niezainteresowanych okuciami. Z drugiej strony pojawia się kilka momentów w życiu, gdy zadajemy sobie pytania o ich rodzajach. Dlaczego tak jest? Ponieważ pojawia się nagła potrzeba, wynikająca, na przykład, z niespodziewanego uszkodzenia.

Wydaje się, że rodzaje zawiasów meblowych nie nalezą do skomplikowanych kwestii. Prawda wygląda nieco inaczej – zawiasy można dzielić pod względem:

  • zastosowania,
  • materiału i wykończenia,
  • kształtu,
  • grubości płyty,
  • kąta otwarcia,
  • średnicy…

…i całej masy innych kryteriów.

Ze względu na obszerność tej kategorii produktów postawiliśmy sobie za punkt honoru, aby artykuł został skonstruowany z myślą o osobach nastawionych na szybką podpowiedź. Dodatkowo koncentrujemy się wyłącznie na podstawowych modelach, które odpowiadają na większość potrzeb osób prowadzących gospodarstwa domowe. 

Oto rodzaje zawiasów meblowych – wyłącznie pod względem typów oraz bez złożonych technikaliów czy konieczności doktoryzowania się z architektury i projektowania.

Rodzaje zawiasów, które występują najczęściej

Zawiasy puszkowe:

Zawiasy puszkowe to rodzaj zawiasów meblowych, w których element obrotowy jest umieszczony w specjalnej puszcze. Puszka ta jest montowana na stałe w korpusie mebla, podczas gdy druga część zawiasu jest przymocowana do drzwi lub klapy.

Zawiasy puszkowe umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie drzwi, zapewniając jednocześnie estetyczny wygląd mebla.

 

Zawias puszkowy do frontów wpuszczanych (C) ø26mm
Zawias puszkowy do frontów wpuszczanych (C) ø26mm
SKU: 005.006.100
Materiał:
ZnAl
Typ zawiasu:
Drzwi wpuszczane
Wykończenie:
nikiel

Zawiasy równoległe:

Zawias równoległy to rodzaj zawiasu, który po zamknięciu drzwi ustawiony jest równolegle do frontu mebla oraz tzw. blendy maskującej. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w meblach kuchennych. Blenda umożliwia oddzielenie szafek od ściany lub sąsiednich mebli, co pozwala na swobodne otwieranie szafek.

To ergonomiczne rozwiązanie doskonale sprawdza się w ciasnych przestrzeniach.

 

Zawiasy splatane:

Zawiasów splatanych używa się najczęściej w drzwiach wejściowych. Umożliwiają one regulację głównie w dwóch kierunkach. Poprzez przesunięcie skrzydła w lewo lub prawo oraz zwiększenie nacisku na ościeżnicę możemy dostosować go do potrzeb – zarówno pod względem wyważenia, jak i uszczelnienia.

Zawiasy kątowe:

Zawiasy kątowe umożliwiają obracanie drzwi lub klapy wokół osi pod kątem. Są używane głównie w przypadku mebli, które mają skomplikowane kształty, wymagające nietypowego ruchu podczas otwierania.

 

Zawiasy cylindryczne:

Zawias cylindryczny jest stosowany najczęściej w celu uzyskania efektu dyskretnego łamania zawiasu – zazwyczaj w kątach o zakresie 90-180 stopni. Ten rodzaj zawiasu znajduje zastosowanie m.in. w konstrukcji stołów z rozkładanym blatem.

Zawiasy tłoczkowe:

Zawiasy tłoczkowe to rozwiązanie dla osób, które nie mogę pozwolić sobie na wiercenie dodatkowych otworów przeznaczonych do montażu puszki. Ten rodzaj okucia zamontujesz za pomocą wkrętów, co okazuje się dodatkowo idealnym rozwiązaniem, jeśli odczuwasz braki w dostępie do odpowiednich narzędzi.

 

Zawias tłoczkowy ze sprężyną do klap 90°
Zawias tłoczkowy ze sprężyną do klap 90°
SKU: 005.102.012
Materiał:
metal
Wykończenie:
nikiel
22,12 zł

Zawiasy trzpieniowe:

Zawiasy trzpieniowe mają trzpień lub oś obrotu, który umożliwia płynne ruchy drzwi w trzech płaszczyznach.

 

Zawiasy do płyt HPL:

Zawiasy do płyt HPL są specjalnie zaprojektowane do montażu na płytach laminowanych wysokociśnieniowych (HPL). Zapewniają trwałe i bezpieczne połączenie drzwi z płytą, umożliwiając jednocześnie estetyczny wygląd mebla.

 

Zawias do szafki basenowej HPL Hakner 10-12mm
Zawias do szafki basenowej HPL Hakner 10-12mm
SKU: 005.103.001
Materiał:
ZnAl
Wykończenie:
nikiel
21,14 zł 22,48 zł

Podsumowanie


Jeśli chodzi o zawiasy meblowe, rodzaje tego typu okuć mogą wydawać się skomplikowane.

Powyższy artykuł powinien pomóc Ci w wyborze tych idealnych, bez niepotrzebnego bólu głowy. Wybierając okucia do mebli, skupiaj się przede wszystkim na typie mebla. Pozostałe parametry – takie jak kąt otwarcia czy materiał – stanowią dopełnienie procesu decyzyjnego i wpływają na trwałość mebli w przyszłości.

 

Dlaczego warto nas wybrać?

Fachowe doradztwo

Nasi doradcy posiadają ogromną wiedzę o produktach. Skorzystaj z fachowych porad na infolinii lub drogą mailową.

22 lata doświadczenia

Od 1998 roku budujemy siłę naszej marki poprzez najlepszą jakość obsługi, szeroką gamę oferowanych produktów oraz realizację nietypowych projektów.

Darmowa dostawa od 300 zł

Już od tej kwoty wyślemy Twoją przesyłkę do Paczkomatu zupełnie za darmo.

Wysyłka w 24h

Wszystkie standardowe zamówienia przygotowujemy i wysyłamy w ciągu jednego dnia roboczego.

email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup category-view-grid category-view-list close-icon star-empty star-full remove-icon