Jak zaaranżować łazienkę w biurze?
Łazienka w biurze jest niezwykle istotnym miejscem, gdyż to właśnie tam kilka razy dziennie udają się pracownicy, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Powinna ona zostać zaaranżowana w sposób ergonomiczny i estetyczny. Z pewnością dobrze sprawdzą się duże, przestronne kabiny, jeśli jest taka możliwość. Nie należy jednak zapominać o funkcjonalności. Gdy w toalecie biurowej będzie zbyt mało kabin, np. w czasie przerwy mogą utworzyć się długie kolejki. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem pracy, każdy pracownik powinien mieć nieprzerwany dostęp do toalety. To, jak urządzić łazienkę w biurze, będzie zależało od indywidualnych predyspozycji danego przedsiębiorstwa. Istnieją jednak pewne standardy, o których należy pamiętać.
Jak urządzić łazienkę w biurze? Kluczowe przepisy
Podczas oddawania się projektowaniu łazienki w domu można w dużej mierze oddać się fantazji i indywidualnym gustom. Jednak przestrzeń w biurze o tym samym przeznaczeniu będzie wymagała bardziej przemyślanego podejścia. Jest to spowodowane jasno określonymi przepisami prawa, które obowiązują w miejscu pracy. Łazienka w biurze powinna obejmować kilka niezbędnych aspektów, aby był to projekt zgodny z prawem.
Pierwszym istotnym czynnikiem jest umiejscowienie łazienki w budynku. W lokalach usługowych nie powinna się ona znajdować dalej niż 75 m od stanowiska pracy. Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że wymaga się osobnej łazienki na każdej kondygnacji budynku, zakładając, że pracuje na niej powyżej 10 pracowników. W innym przypadku nie jest to wymagane, jednak w takiej sytuacji miejsce toalety powinno się znajdować na niższym bądź wyższym piętrze.
Samo wyposażenie łazienek powinno natomiast zakładać co najmniej po 1 misce WC na każde 20 kobiet, a także minimum 1 miskę WC i 1 pisuar na każdych 30 mężczyzn. Kwestie te muszą zostać spełnione nawet w przypadku mniejszej liczby pracownic bądź pracowników. Oprócz tego miski WC i pisuary powinny być podłączone do kanalizacji, a także spłukiwane bieżącą wodą.
Pomieszczenie, które znajduje się przed wejściem do samodzielnych kabin, powinno zawierać umywalki z dostępem zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody. 1 umywalka powinna być umieszczona w proporcjach na 3 miski WC bądź 3 pisuary. Przestrzeń pomiędzy umieszczonymi po jednej stronie kabinami musi wynosić nie mniej niż 1,3 m. Natomiast same drzwi powinny być samoczynnie zamykające się.
Łazienka w biurze - projekt a potrzeby pracowników
Aranżując przestrzeń w łazience dla pracowników biurowych, należy przede wszystkim przemyśleć potrzeby, a także ewentualne problemy, które mogą się pojawić. Istotne jest, aby to pomieszczenie miało maksymalnie funkcjonalny charakter. Takim rozwiązaniem może być np. przystosowanie toalety dla osób niepełnosprawnych. Możliwe, że na ten moment nie posiada się pracownika z niepełnosprawnościami, jednak to może się zmienić, a ponowna aranżacja przestrzeni może okazać się niezwykle kosztowna. Oprócz tego w zależności od specyfiki biura, potrzeba posiadania w budynku takiego pomieszczenia może wyniknąć ze strony klienta, dlatego warto to wcześniej przemyśleć i w razie takiej potrzeby zastosować niezbędne udogodnienia. Jednak bez względu na rodzaj toalety niezbędne jest, aby wszelkie zabudowy były funkcjonalne, trwałe i łatwe w czyszczeniu. Warto zainteresować się także solidnymi okuciami do sanitarnych kabin WC.

Noga kabiny toaletowej WC Hakner Evo II 10-13mm SS304
- Zakres regulacji wysokości:
- 140-165 mm
- Grubość płyty:
- 10-13 mm
- Materiał:
- stal nierdzewna 304

Noga kabiny toaletowej WC Hakner Evo II 10-13mm SS304
- Zakres regulacji wysokości:
- 140-165 mm
- Grubość płyty:
- 10-13 mm
- Materiał:
- stal nierdzewna 304

Noga kabiny toaletowej WC Hakner Evo II 10-13mm SS304
- Zakres regulacji wysokości:
- 140-165 mm
- Grubość płyty:
- 10-13 mm
- Materiał:
- stal nierdzewna 304

Noga kabiny toaletowej WC Hakner Evo II 10-13mm SS304
- Zakres regulacji wysokości:
- 140-165 mm
- Grubość płyty:
- 10-13 mm
- Materiał:
- stal nierdzewna 304

Noga kabiny toaletowej WC Hakner Evo II 10-13mm SS304
- Zakres regulacji wysokości:
- 140-165 mm
- Grubość płyty:
- 10-13 mm
- Materiał:
- stal nierdzewna 304

Zamek kabiny toaletowej WC 10-18mm SS304
- Grubość drzwi:
- 10-18 mm
- Materiał:
- stal nierdzewna 304
- Wykończenie:
- stal nierdzewna
Zapytaj pracowników, czy jest im potrzebny prysznic
Istotne będzie także zastanowienie się nad potrzebą prysznica w biurze. Nie jest to kwestia wymagana w tego typu miejscach, jednak często może być to kwestia niezwykle ułatwiająca codzienne funkcjonowanie pracowników. Jeśli toaleta będzie na przykład przebudowywana w biurze, który już istnieje, warto zapytać osoby w nim pracujące o ich potrzeby w tym względzie. Aby nikt nie czuł się zobligowany do udzielenia konkretnej odpowiedzi, warto zrobić to za sprawą anonimowego kwestionariusza. Natrysk może być niezwykle funkcjonalny, szczególnie w porze letniej. Pozwala on także na odświeżenie się pracowników przed istotnym spotkaniem biznesowym. Daje to niezwykły komfort, jednak istnieje możliwość, że nie będzie to niezbędne rozwiązanie w Twojej firmie, dlatego warto o tę kwestię zapytać.

Uszczelka do kabiny prysznicowej 5707 nakładana do szkła 8mm długość 830mm transparentna
- Grubość szkła:
- 8 mm
- Przeznaczenie:
- Szkło- podłoga
- Długość:
- 830 mm
Estetyczny wystrój jest niezwykle istotny
Aranżując łazienkę w biurze, istotne jest, aby skupić się na aspektach prawnych. Jednak nie należy także zapominać o tym, iż to pomieszczenie powinno być kierowane dla pracowników. Warto zaaranżować je w taki sposób, aby korzystanie z niego wiązało się z przyjemnością. W estetycznym otoczeniu ludzie lepiej się czują, co może mieć bezpośredni wpływ na jakość pracy Twoich pracowników. Szczególnie biorąc pod uwagę, że wyjście do toalety jest jedną z najczęściej odbywanych przerw. Jeśli osoba pracująca wróci z przestrzeni, gdzie kolory przytłaczały swoją intensywnością, a niewystarczająca ilość światła sprawiła, że poczuła się znużona, jakość jej pracy może znacząco spaść. Dlatego należy przeanalizować wszelkie tego typu kwestie. Warto stawiać na jasne kolory, a także maksymalną ilość światła. Ciekawym rozwiązaniem będą także duże lustra i spore umywalki. Z pewnością nowoczesny styl sprawi, że pracownicy będą zachwalać tę przestrzeń, a ta z kolei będzie spełniała przyszłe standardy toalet. Spowoduje to, że nie będzie niezbędny tak szybki remont, a łazienka ze względu na swoją funkcjonalność będzie wykorzystywana przez długie lata.
Wybierz materiały, które będzie można łatwo umyć
Oprócz estetycznych kwestii warto także skupić się na funkcjonalnej części wybieranych materiałów. Dobrze będzie zadbać, aby wszelkie płytki, a nawet armatura nie przyciągały brudu za sprawą nierównych powierzchni. Warto stawiać na gładkie rozwiązania, które łatwo będzie umyć.

Profil kabiny toaletowej WC Ceownik K01 3m System Kreator
- Długość:
- 3000 mm
- Wykończenie:
- aluminium anodowane
- Materiał:
- aluminium anodowane
Dodatki są istotne
Toaleta pracownicza wcale nie musi być nudna. Warto kupić różne gatunki roślin czy ozdobne odświeżacze powietrza, które nie tylko będą doskonale pachnieć, ale także bezpośrednio wpłyną na samopoczucie pracowników.
Wiele kwestii ma wpływ zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność łazienki w biurze. Warto wziąć pod uwagę potrzeby pracowników oraz przepisy prawa.