Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń: +48 22 511 33 43

Zamek meblowy - jak działa i kiedy warto go zamontować

Założenie zamka meblowego może być bardzo korzystne w wielu sytuacjach. Zapewnia on nie tylko prywatność, ale również pełni funkcję zabezpieczającą, dzięki czemu znajduje zastosowanie zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i firmach.

Jak działa zamek meblowy? Dlaczego warto go zamontować?

Zamek meblowy to prosty sposób, aby uniemożliwić niepożądanym osobom dostęp do naszych cennych bądź prywatnych przedmiotów. Zarówno jego założenie, jak i korzystanie z niego na co dzień jest dość łatwe, a także nieuciążliwe.

Dodatkowe zabezpieczenie przyda nam się w przypadku, gdy chcemy w bezpieczny sposób przechowywać cenną biżuterię czy ważne dokumenty. Nie zawsze konieczne jest uciekanie się do rozwiązania większego kalibru, jakim jest sejf – najczęściej w zupełności wystarczy nam solidny zamek zaufanego producenta, który stawia na jakość i wytrzymałość.

 

Zamek szyfrowy elektroniczny RO publiczny/prywatny
Zamek szyfrowy elektroniczny RO publiczny/prywatny
SKU: 009.000.254-0
Rodzaj zamka (szyfrowe):
elektroniczny
Zastosowanie:
meble drewniane
meble metalowe
Tryb pracy:
prywatny
publiczny
170,18 zł

Zamek meblowy to również spore ułatwienie w przypadku, gdy w danym miejscu mieszkają lub często przebywają dzieci. Maluchy, które dopiero poznają świat, ciekawi wszystko, co nowe i niezbadane, a z naszych wartościowych przedmiotów mogłyby zrobić użytek w postaci zabawki. Życie rodzica jest usłane dużą ilością stresu, którą posiadanie zamka w meblach może skutecznie i dość znacznie obniżyć.

Jaki zamek do szafy wybrać?

W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na zamki na kłódkę, na klucz bądź zamki szyfrowe czy elektroniczne. Zarówno klasyczne, jak i nowoczesne rozwiązania znajdziemy w sklepie GRYC. Najpopularniejsze są oczywiście zamki na klucz ze względu na optymalny poziom bezpieczeństwa, który zapewniają, a także to, że nie rzucają się w oczy. Jest to również najszersza kategoria zamków do mebli, która umożliwia wiele rozwiązań.

W zależności od rodzaju mebla mamy do wyboru zamki różniące się pod kątem mechanizmu działania i sposobu montażu. Najpopularniejszymi z nich są zamki nakładane oraz wpuszczane. Pierwsze montowane są nawierzchniowo, natomiast drugie – wewnątrz konstrukcji, w obu przypadkach możemy zastosować różne typu wkładki, na przykład zastawkową, bezkluczową czy bębenkową.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o zamku baskwilowym, który ma swoje zastosowanie w wysokich drzwiach meblowych, które posiadają 1-2 skrzydła. Jest to szczególnego rodzaju zabezpieczenie, gwarantujące szczególną ochronę. Dzięki jego budowie, równomiernie zabezpiecza on zarówno górę, jak i dół drzwi.

 

Zamek meblowy baskwilowy 922 ø16,5x22mm HCK Master Key #11
Zamek meblowy baskwilowy 922 ø16,5x22mm HCK Master Key #11
SKU: 14.05.272-1
Materiał:
metal
Kolor:
nikiel
System Master Key:
J-11
37,66 zł

Zamki żaluzjowe sprawdzą się przy zamykaniu drzwi przesuwnych, żaluzji meblowych, a także rolet. Optymalną ochronę naszych cennych przedmiotów zapewniają zaczepy, które w momencie zamknięcia zamka rozchodzą się na boki, a następnie zaczepiają się o blachę zaczepową.

Zamki kwadratowe, zwane także ryglowymi, to doskonały wybór, jeżeli myślimy o zabezpieczeniu standardowych szafek meblowych. Z powodzeniem możemy je zamontować zarówno w szafkach, jak i szufladach.

Zamki skrzynkowe (kasetkowe) to zabezpieczenie najczęściej stosowane w przypadku sejfów, skrzynek pocztowych, a także metalowych drzwi. Stanowią więc w pewien sposób “mocniejszy kaliber” i siłą rzeczy polega się na nich bardziej, więc warto wybierać produkty sprawdzonych, zaufanych producentów. Jeżeli szukamy dobrych, jakościowych zamków skrzynkowych, warto sprawdzić naszą ofertę. 

Wartą uwagi opcją jest centralny zamek do szuflad. Dzięki niemu wystarczy jedno przekręcenie klucza, aby zabezpieczyć wszystkie dokumenty, co świetnie sprawdzi się w biurach. Jest to także dobre rozwiązanie ze względu na prostą konstrukcję, szybkość otwierania oraz możliwość łatwego dorobienia klucza, jeżeli zdarzy nam się go zgubić.

 

Zamek centralny wieloszufladowy 1018/500mm ø19x20mm
Zamek centralny wieloszufladowy 1018/500mm ø19x20mm
SKU: 14.03.104-0
Materiał:
metal
Kolor:
nikiel
System Master Key:
brak
26,99 zł

Przy wyborze zamka bardzo ważne jest, żebyśmy zwrócili uwagę na jego przeznaczenie, a także na to, czy będzie montowany w drzwiach meblowych czy szufladzie. Nie bez znaczenia jest również kierunek, w którym dane drzwi się otwierają.

Jak zamontować zamek do szafy?

Zamek do szafy, niezależnie od jego rodzaju, możemy z powodzeniem zamontować samemu. Wystarczy, że zaopatrzymy się w kilka niezbędnych przyrządów, takich jak wkręty bądź śruby montażowe, poziomica czy wiertarka. Przydatne będą również linijka oraz ołówek. Pamiętajmy też, że używając wiertarki, warto zaopatrzyć się w rękawice i okulary ochronne.

Aby wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, należy zacząć od zmierzenia i zanotowania parametrów mebla oraz ustalenia miejsca, w którym powinien znajdować się zamek. W przypadku szuflady będzie to mniej więcej środek. Wybrane miejsce oznaczamy, a następnie przechodzimy do wywiercenia otworu. Na żadnym etapie nie warto się spieszyć – im dokładniej wykonamy nasze zadanie, tym lepiej dla nas, ponieważ zmniejszamy ryzyko błędów, które mogą się zakończyć mniejszą funkcjonalnością bądź brakiem estetyki.

Ważnym krokiem jest również upewnienie się, czy zapewniliśmy zamkowi dostateczną stabilność. Nie zawsze, aczkolwiek często wiąże się to z ilością zastosowanych śrub lub wkrętów. Ich montaż to istotny element, który pozwala nam wykorzystać pełen potencjał zamka.

Jak otworzyć zamek meblowy?

W sytuacji, gdy pilnie potrzebujemy dostać się do zawartości szafki, życie potrafi płatać nam figle. Niewielkie rozmiary kluczyków sprzyjają ponadto niefortunnemu zgubieniu. Improwizowane wytrychu nie tylko są najczęściej nieskuteczne, ale mogą również zepsuć mechanizm. Z kolei próba rozwiercania zamka może uszkodzić także sam mebel, co naraża nas na jeszcze większe straty.

Jeżeli zależy nam na dalszej funkcjonalności zamka, najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnych ślusarzy. Pogotowie kluczowe funkcjonuje w wielu miastach, niekiedy 24 godziny na dobę. Otworzenie zamka przez specjalistę nie potrwa długo i z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić nerwów oraz pieniędzy.

Warto pamiętać, że wysokiej jakości zamki nie powinny sprawiać problemów. Jest to niewielka inwestycja, która zapobiega frustracji związanej z zacinaniem się i koniecznością otwierania szafki bądź szuflady na mniej konwencjonalne sposoby.

Dlaczego warto nas wybrać?

Fachowe doradztwo

Nasi doradcy posiadają ogromną wiedzę o produktach. Skorzystaj z fachowych porad na infolinii lub drogą mailową.

22 lata doświadczenia

Od 1998 roku budujemy siłę naszej marki poprzez najlepszą jakość obsługi, szeroką gamę oferowanych produktów oraz realizację nietypowych projektów.

Darmowa dostawa od 300 zł

Już od tej kwoty wyślemy Twoją przesyłkę do Paczkomatu zupełnie za darmo.

Wysyłka w 24h

Wszystkie standardowe zamówienia przygotowujemy i wysyłamy w ciągu jednego dnia roboczego.

email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup category-view-grid category-view-list close-icon star-empty star-full remove-icon